Wisła 10+

PortalKibica.pl po raz drugi przygotował podsumowanie frekwencji podczas rozgrywek ligowych w całej Europie. Oparty na sprawdzonych źródłach ranking końcowy objął 252 kluby, którym udało się co mecz gromadzić 10 tys. widzów i więcej. Podobnie jak przed rokiem, jest wśród nich Wisła. Tym razem, z uwagi na remont stadionu, wypadła jednak słabiej - zajmując 199 miejsce w Europie (rok temu 157).
Wśród 252 czołowych klubów Europy pod względem frekwencji są trzy z Polski. Najwyżej poznański Lech, który jest na 143. miejscu. Liczebnością imponowali też fani Górnika, którzy na tle Europy wypadli znacznie lepiej niż rok temu. Uplasowali się na 153. miejscu, między Szachtarem Donieck a hiszpańskim Realem Sociedad, gromadząc regularnie 15 432 kibiców. Fani z Zabrza wypadają jeszcze lepiej, kiedy weźmie się pod uwagę, że wykorzystywali prawie wszystkie bilety mimo fatalnej gry zespołu.
Trzecim polskim zespołem jest krakowska Wisła, której widownia spadła z powodu modernizacji. Sympatycy Wisły słabo zaczęli sezon, kiedy dwa razy było ich mniej niż 10 tysięcy. Później było już znacznie lepiej, a pod koniec sezonu bilety rozchodziły się w ciągu kilku godzin. Podobną widownię do Wisły gromadziły zespoły Serie A z Lecce i Bergamo.
Na tym niestety kończy się lista polskich drużyn wśród najpopularniejszych w Europie. Ekstraklasa wypada blado nie tylko w zestawieniu z liderami z Niemiec, ale nawet w porównaniu do Danii czy... trzeciej ligi angielskiej. Średnia widownia na każdym meczu to 7 442 osoby, co daje 24. miejsce wśród europejskich lig.
Na szczycie europejskiej tabeli znalazł się Manchester United, którego co mecz wspierały w zakończonym sezonie 75 304 osoby. Na podium znaleźli się jeszcze fani odwiecznych rywali z Barcelony i Madrytu. Choć oba zespoły nie wykorzystały potencjału swoich stadionów w pełni, to i tak gromadziły ponad 70 tysięcy widzów. Poza pierwszą trójką ta sztuka udała się jeszcze tylko Borussii Dortmund.
Za to najszczelniej swoje stadiony wypełniali kibice Schalke i Arsenalu. Ci pierwsi nie wykorzystywali średnio zaledwie 131 biletów, a drudzy 316. Oczywiście nie oznacza to, że te wejściówki leżały w kasach – w obu klubach popyt na wejściówki przekracza możliwości stadionów, ale niektóre z biletów nie były wykorzystywane. Podobnymi wynikami może pochwalić się tylko kilka klubów w Anglii, Niemczech i Holandii.
Pełną listę analizowanych klubów można przeczytać na stronach Portalu Kibica, który sprawdził widownie w całej Europie. W zestawieniu wzięto pod uwagę 252 kluby, które na swoich meczach gromadzą co najmniej 10 tys. widzów. Ranking (w formacie PDF) znajdziesz też tutaj »
Źródło: PortalKibica.pl
Redakcja
Zobacz także:
- « Dokumenty czekają na Andraža Kirma
- « Jerzy Sarna: - Budżet Wisły mniejszy o kilka procent
- « Ostateczna próba dla Nurkovicia?
- « Wiślacy przyjaciółmi sportu
- Wisła rezygnuje z Božoka »
- Mecz rewanżowy 22 lipca »
- Pięciu graczy odeszło z Młodej Wisły »
- Legia i Lech również chcą Vladavicia? »
Najczęściej czytane w ostatnim tygodniu:
- « Raport medyczny: Ángel Rodado
- « Podsumowanie 25. kolejki Betclic I Ligi
- « Bez kompleksów, ale i bez trofeum. Jagiellonia - Wisła 1-0
- « Sytuacja kadrowa Wisły przed meczem o Superpuchar Polski
- « Wisła gra o Superpuchar! Zapraszamy na relację tekstową live!
- « Mariusz Jop przed meczem o Superpuchar: - Zrobimy wszystko, żeby dobrze się zaprezentować i powalczyć o zwycięstwo